Golfclub Schloß Schönborn: Historie a golf v parku

Golfová hřiště situovaná v těsném okolí zámků nebo přímo v zámeckých parcích mají pro mnoho golfistů své kouzlo. Dýchají historií starých stromů a prostředím, kde se v minulosti procházeli baronové a hrabata se svými dámami. Jedním z takových je rakouské hřiště Schönborn.

Není přímo příhraniční, ale v cca hodinové dojezdové vzdálenosti od hranic pod Znojmem nebo hodinu a půl od Mikulova.

Samotný zámek rodu Schönbornů není sice takovou dominantou hřiště, jako např. pro Karlštejn stejnojmenný hrad. Na druhou stranu celou hru na vás dýchá jeho atmosférou a máte ho neustále v podvědomí. Ať už díky vynikající práci architekta, který hřiště velmi citlivě zasadil do přilehlého parku a okolního lesa, tak samotnou přírodou.

Zpívající ptactvo vás doprovází na každém kroku a veverky jsou zde vděčnými diváky. Celou atmosféru umocňují historické artefakty, které zde neustále potkáváte, zejména při přechodech mezi jamkami.

Najdete zde pozůstatky sousoší, historických zdí nebo kamenů. Dámy, vás určitě zaujme nádherný altánek uprostřed rybníčku, který nastartuje vaše romantické představy o tom, co se zde před stovkami let dělo a prožívalo.

Pro mladší ročníky hráček, které neznají slovo altánek: „Uprostřed rybníčku můžete hodit oko na zastřešený meeting point, kde kdysi fo3, kteří se vykyblíkovali z housu od ždímaček, házeli cukrbliky a oblízli nějaké to slunce roští. Meeting point bohužel nemá žádný USB hub pro nabíjení mobilů ani Wi-Fi připojení.“

Samotný resort se skládá ze třech rovinatých devítek ROTER (P36 – Y 3070m) + GRÜNER (P37 – Y 3090m) + GELBER (P36 – Y 2786m). Jak už jsem se zmínil výše, hřiště je situováno do zámeckého parku a okolního lesa, takže hlavní herní překážkou jsou zde, jak jinak, stromy.

Architekt si zde dal tu práci s tím, že až na pár jamek jsou všechny doslova zapuštěny mezi stromy, které oboustranně lemují fairwaye. Některé greeny jsou dokonce zasazeny přímo ve stromových výsečích a vybráních.

 

U dlouhých „nudlí“ je třeba jít pouze rovně, ale ostré doglegy nebo jednu jamku tvarovanou do tvaru písmene „U“ musíte strategicky promyslet. Risk se mnohdy nevyplácí. Napadá mne jedna otázka pro vnímavé: „Víte, kteří z lesních ptáků jsou zde slyšet nejčastěji?“ Stromy zde budete proklínat. Na druhou stranu zejména nyní, v letních horkých měsících, využijete rádi nabídnutý stinný deštník, tvořený jejich košatými korunami.

Hřiště je celkově vyvážené, fairwaye byly velmi krátce střižené a greeny běhaly hodně slušně, a tak hodně míčků dostalo šanci. Jen devítka GRÜNER je specifická tím, že má tři, téměř 500m dlouhé pětiparové jamky a třípary zde svojí délkou nejdou pod 150 m. Nemohu říci, že by mi nějaká jamka vyloženě utkvěla v paměti svojí nezvyklostí nebo zvláštností.

Svou fotogeničností vás ale určitě zaujme jamka GRÜNER 11, 173m dlouhý třípar, který se hraje přímo tváří v tvář samotnému zámku. Green je obklopen bunkery a je zde lepší ohromit diváky nádherným čipem, než několika nepovedenými ranami z písku.

Hezká je taky jamka ROTER 6, kde se hraje drive z odpališť, umístěných v lesní výseči a první ránu tak hendikepuje úzký výhled lemovaný stromovím. Pokud první rána sedne, otevře se před vámi prostranství s dominantou jezírka s vodotryskem.

Druhá rána, pokud chcete rovnou atakovat green, musí jít přes vodu, být dlouhá a přesná. Stejnou vodu pak potkáte před odpalištěm jamky GRÜNER 10. Zamýšlíte-li mít po první ráně výhled na green, nezbude vám nic jiného, než jít na pravou stranu fairwaye opět přes vodu.

Byl jsem příjemně překvapen ochotou a přívětivostí maršála. V angličtině mi na prvním odpališti vysvětlil specifika hřiště, na co si mám dát pozor a také na to, že barva vlaječek indikuje umístění vlajky (vepředu, uprostřed nebo na konci greenu).

Maršála jsem potkal několikrát i na hřišti. Vždy se zeptal se, zda je vše v pořádku, zda něco nepotřebuji a choval se, jak maršál má. Šel jsem sám a díky tomu, že přede mnou šli dva plné flighty hráčů starší generace, měl obavy, zda mne nezdržují a ptal se, zda mi má zajistit přednost. Opravdu jsem si hřiště užíval, šel ho na pohodu, rozhlížel se, fotil a taky hledal míčky, proto jsem s díky odmítnul.

Ještě pro doplnění… Na páté jamce a později během hry ještě dvakrát potkáte u odpališť pítka s kelímky, kde se můžete občerstvit nebo si doplnit své zásoby. Na každé jamce je také myčka na míčky, odpadkový koš a ručníky. Navigace na hřišti výborná. Přechody mezi jamkami jsou totiž řešeny pomocí světlých sypaných kamínků a slouží jako viditelná navigace.

Na jednu stranu super pro buggy. Ty nekloužou na mokrém a kluzkém asfaltu pod stromy a nejezdí se v blátě. Bohužel chůze v botách se spiky není po takovéto cestičce příjemná.

 

Po dohrání jamky 18 se můžete najíst na terase před zámkem. Pokud jste měli řízky z domu, můžete využít malé kavárničky před klubovnou a dát si nějaký ten drink. Hole a boty lze vyčistit na začátku parkoviště, kde je plně vybavený koutek s kompresorem, vodou a kartáči.

 

RSTM 2.5.2022

Co je RSTM?  |  Jak se přihlásit a dostávat informace?  |  Jak vložit inzerát?  |  Co hrajeme příští týden?  |  Jak si stáhnout fotku?  |  Kalendář turnajů RSTM  |  Výsledky a kalendář akcí

E-mail info@rstm.cz

© 2024 Region Senior Tour Morava | WebStep s.r.o.
úprava hráče