GC Schönborn – historie a golf v parku

Golfclub Schloß Schönborn: Historie a golf v parku

Naše další štace – 16.5.

Staleté stromy, veverky, ptáci, sem tam voda nebo aut, ferveje těsně lemované stromy, decentní prostředí, moc pěkná recepční (pokud bude mít službu), nádherný zámek. To je prostředí hřiště Schloss Schönborn, kde hrajeme 16. května.

Kdo chce, čte dál.

Golfová hřiště situovaná v těsném okolí zámků nebo přímo v zámeckých parcích mají pro mnoho golfistů své kouzlo. Dýchají historií starých stromů a prostředím, kde se v minulosti procházeli baronové a hrabata se svými dámami. Jedním z takových je rakouské hřiště Schönborn.

Kdo hraje v Schönbornu, dotýká se velmi těsně rakouské historie a tradic. Nádherně renovovaný zámek, který v současnosti patří golfklubu, byl postaven v letech 1712 – 1717 jako letní sídlo říšského vicekancléře Friedricha Karla von Schönborn.

 

Hřiště se rozložilo v parku na 104 hektarech, kromě mistrovské osmnáctky k němu patří ještě třetí devítka, ta je lehčí, ne tolik hraná a ne tak romantická jako těch mistrovských osmnáct jamek.  Park je až na výjimky plochý, nádherné staleté stromy, jezírka, sousoší… poezie sama, zároveň velký herní zážitek. Na rozdíl od většiny hřišť nebyl terén hřiště uměle modelován, ale ponechán a optimálně využit v původních tvarech. Stylová atmosféra zámku a parku se prolíná do celého prostředí klubu.

Cestou míjíte pozůstatky sousoší, historických zdí nebo kamenů. Dámy určitě zaujme nádherný altánek uprostřed rybníčku, který nastartuje romantické představy o tom, co se zde před stovkami let dělo a prožívalo.

Jak už jsem se zmínil výše, hřiště je situováno do zámeckého parku a okolního lesa, takže hlavní herní překážkou jsou zde, jak jinak, stromy.

V parku se kácely jen zcela nezbytné průseky – až na pár jamek jsou všechny ferveje doslova zapuštěny mezi stromy, které oboustranně lemují fairwaye. Některé greeny jsou dokonce zasazeny přímo ve stromových výsečích a vybráních.

U dlouhých „nudlí“ je třeba jít pouze rovně, ale ostré doglegy nebo jednu jamku tvarovanou do tvaru písmene „U“ musíte strategicky promyslet.

Risk se mnohdy nevyplácí. Jedna otázka pro vnímavé: „Víte, kteří z lesních ptáků jsou zde slyšet nejčastěji?“ No, datlové…

Nemohu říct, že by mi nějaká jamka vyloženě utkvěla v paměti svojí nezvyklostí nebo zvláštností. Svou fotogeničností vás ale určitě zaujme jamka 11, 173m dlouhý třípar, který se hraje přímo proti zámku. Green je obklopen bunkery a je zde lepší ohromit kolegy nádherným čipem, než několika nepovedenými ranami z písku.

Hezká je taky jamka 6, kde se hraje drive z odpališť, umístěných v lesní výseči a první ránu tak hendikepuje úzký výhled lemovaný stromovím. Pokud první rána sedne, otevře se před vámi prostranství s dominantou jezírka s vodotryskem.

Druhá rána, pokud chcete rovnou atakovat green, musí jít přes vodu, být dlouhá a přesná. Stejnou vodu pak potkáte před odpalištěm jamky 10.

Ještě pro doplnění… Na páté jamce a později během hry ještě dvakrát potkáte u odpališť pítka s kelímky, kde se můžete občerstvit nebo si doplnit zásoby. Navigace na hřišti výborná. Přechody mezi jamkami jsou řešeny pomocí světlých sypaných kamínků a slouží jako viditelná navigace.

Po dohrání jamky 18 se můžete najíst na terase před zámkem. Pokud jste měli řízky z domu, můžete využít malé kavárničky před klubovnou a dát si nějaký drink. Hole a boty lze vyčistit na začátku parkoviště, kde je plně vybavený koutek s kompresorem, vodou a kartáči.

Ivo Doušek, ředitel turnaje a zastupující kastelán

Co je RSTM?  |  Jak se přihlásit a dostávat informace?  |  Jak vložit inzerát?  |  Co hrajeme příští týden?  |  Jak si stáhnout fotku?  |  Kalendář turnajů RSTM  |  Výsledky a kalendář akcí

E-mail info@rstm.cz

© 2025 Region Senior Tour Morava | WebStep s.r.o.
úprava hráče